Terhesség hétről hétre

Baba fejlődése

Betű: Kisebb | Alap | Nagyobb

Abortuszvita – büntetés az abortuszért?

Ausztriában az abortusz szélesebb körű elérhetőségére irányuló felhívás újra felszította a vitát azzal kapcsolatban, hogy valóban joga van-e erre mindenkinek, és hogy hozzáférhetővé kellene-e tenni a közkórházakban.

Szerző: Szülők Lapja | 2011-08-17.


Ausztriában a becslések szerint évente körülbelül 30 ezer abortuszt végeznek.
Vannak olyan tartományok, ahol egyetlen kórház sem végez abortuszt.
A minisztérium szerint 29 állami kórház és magánklinika végez terhességmegszakítást Ausztriában, ezek azonban az ország keleti részén összpontosulnak. Tirol és Vorarlberg tartományokban például egyetlen intézményben sem elérhető a beavatkozás. Igaz, hogy néhány magánorvos a nyugati tartományokban is végez abortuszt, a költségei természetesen magasabbak, mint az állami kórházakban.
Alois Stöger egészségügyi miniszter a News hetilapnak adott interjújában azt mondta, hogy a terhesség megszakítást mindegyik régióban elérhetővé kellene tenni. Bejelentése heves vitát robbantott ki a politikai pártok soraiban és az egészségügyi szakemberek körében.


A nők joga dönteni a terhességmegszakításáról
Stöger azt nyilatkozta, hogy amennyiben az abortusz lehetősége nem adatik meg Nyugat-Ausztria egészében, rengeteg nőt nem vesznek komolyan. A miniszter szerint a nőknek joguk van eldönteni, hogy meg akarják-e szakítani a terhességüket, vagy sem. A politikus azzal fenyegetett, hogy megvonják a finanszírozást a közkórházaktól, amennyiben nem bővítik az abortuszhoz való hozzáférést.
Markus Wallner, Vorarlberg tartomány kormányzó-helyettese erre azzal reagált, hogy az abortusz nem az állami kórházak feladata. Az osztrák orvosi kamara pedig aggasztónak találja, hogy az állami finanszírozást az abortusz hozzáférhetőségétől teszik függővé.


Büntetés az abortuszért?
Az alapvetően katolikus országban egyébként magát a terhességmegszakítás törvényességét is sokan megkérdőjelezik. Az 1975. évi törvény értelmében csak azok az abortuszok végezhetők el büntetés nélkül, amelyeket a terhesség első harmadában illetve az anya vagy a magzat veszélyeztetése esetén végeznek el.
A jobboldali Szabadság Párt szerint a törvény csupán azt mondja ki, hogy a meg nem született élet kioltása nem jár szankciókkal, ettől azonban továbbra is törvénytelen. Dagmar Belakowitsch-Jenewein, a párt elnökhelyettese úgy véli, nincs olyan, hogy abortuszra való jog. Az orvosi kamara elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy nem lenne etikus arra kényszeríteni az orvosokat, hogy akaratuk ellenére végezzenek terhességmegszakításokat. Természetesen a Katolikus Egyház és az osztrák Néppárt is a családi életet védő intézkedéseket követel, és arra ösztönzi a nőket, hogy tartsák meg magzatukat.
A szociáldemokraták, az ellenzéki Zöld Párt és a média azonban támogatja Stöger javaslatát, mondván, hogy a nőknek joguk van önállóan dönteni a saját testükről, amiben a nem megfelelő egészségügyi ellátásnak nem szabadna megakadályoznia őket.


Magyarországon évente jelenleg 43-44.000 abortuszt végeznek. Ez már javuló tendencia, mert 2002-ben a 96.000 élve született babára még 58.000 abortusz jutott. Akkor az Uniós átlag háromszorosa volt az abortuszok száma Magyarországon!!! (szerk. megjegyzése)

 


vonal vonal vonal vonal

OLVASD EL EZT IS!

©2016 Minden jog fenntartva - Szülők Lapja