CSED, GYED, GYES és ellátások kisokosa
Anyasági támogatás, Apanap, Állami támogatás kisgyermekes szülőknek is, Apanap, Apasági nyilatkozat, Álláskeresési támogatás, Babakötvény – Start számla, Betegszabadság, Biztosítási jogviszony, Családi kedvezmény, Családi pótlék, Családi ellátás az EU-ban, Csecsemőgondozási díj - CSED, Első házasok kedvezménye, Egyedülálló szülő, Egészségügyi Szolgáltatási Díj, Felmondási védettség, GYÁS (Tgyás, Terhességi gyermekágyi segély), GYED, GYED Extra, GYES, GYES Extra, GYET, Gyermekápolási táppénz, Gyermek után járó szabadság, GYOD, Lakcímkártya, Start Plusz Kártya, Születési anyakönyvi kivonat, Születési támogatás, TAJ-kártya.
Szerző: S. Puskás Judit | 2020-01-01.
Ez a cikk 1250 napja frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A Kisokost folyamatosan frissítjük.
ANYASÁGI TÁMOGATÁS
Az anyasági támogatás egyszeri juttatás. A Magyar Államkincstár biztosítja a baba születése után a szülőknek. Összege 2020-ban 64.125,- Ft, ikergyermekek esetén 85.500,- Ft gyermekenként. A szülést követő 6 hónapon belül be kell nyújtani, különben elévül.
Anyasági támogatás 2020 - További információ »
APANAP
Az apának gyermeke születése esetén 5, ikergyermekek születése esetén 7 munkanap pótszabadság jár. A pótszabadságot legkésőbb a születést követő második hónap végéig kell kivenni, amelyet kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.
(A szabadság akkor is jár, ha a gyermek halva születik vagy meghal.)
APASÁGI NYILATKOZAT (TELJES HATÁLYÚ APAI ELISMERŐ NYILATKOZAT)
Ha a szülők nem házasok, akkor egy ún. apasági nyilatkozatot kell a baba érkezésének idején a kórházba vinni. Ennek alapján veheti az apuka a nevére a kicsit. Az apasági nyilatkozatot a területileg illetékes Önkormányzatnál állítják ki. Ehhez szükség lesz a várandós kismama gondozási könyvére, valamint mindkét szülő személyi igazolványára. Az Önkormányzatnál mindkettőjüknek alá kell írniuk a nyilatkozatot, melyből kapnak egy példányt.
Apasági nyilatkozat - További információ »
ÁLLÁSKERESÉSI TÁMOGATÁS 2021
Álláskeresési járadékra jogosult az a személy, aki álláskereső, és az álláskeresővé válását megelőző három éven belül legalább 360 nap jogosultsági idővel rendelkezik, és kereső tevékenységet nem folytat, (munkaviszonyban nem áll), és munkát akar vállalni, de álláskeresése nem vezetett eredményre, és az illetékes munkaügyi központ kirendeltsége sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani.
Álláskeresési támogatás 2021 - További információ »
BABAKÖTVÉNY – START SZÁMLA
2006. január 1-től az állam minden magyar állampolgárságú, magyarországi lakhellyel rendelkező újszülött részére az anyakönyvezés után kincstári számlát nyit, melyen elhelyezik a támogatás alapösszegét . A Start számla nyitását a szülőnek nem kell kérelmezni, automatikusan létrehozza az államkincstár és erről egy értesítő levelet is küld a szülők számára.
Babakötvény - Start számla - További információ>>
BETEGSZABADSÁG
A munkavállaló éves táppénzes állományának első 15 munkanapja betegszabadság, melyet a munkaadó fizet a dolgozónak.
Betegszabadság - További információ >>
BIZTOSÍTÁSI JOGVISZONY 2021
Akkor vagy biztosítási jogviszonyban, ha rendelkezel jövedelemmel és a jövedelmed után munkáltatód, vagy saját magad vállalkozási mivoltodra tekintettel az adókat az állam felé megfizeted. Biztosított vagy akkor is, ha táppénzes állományban vagy, illetve ha a biztosítási jogviszonyodból CSED-en, GYED-en, GYES-en vagy.
Biztosítási jogviszony 2021 - További információ »
CSALÁDI ADÓKEDVEZMÉNY 2021
A családi adókedvezmény az összevont adóalapot csökkentő olyan adó-alapkedvezmény, amelyet az arra jogosult – jogosultsági hónaponként – az eltartottak számától függően a kedvezményezett eltartottak után érvényesíthet. Ki jogosult rá? Mik a feltételei 2020-ban?
Családi kedvezmény 2021 - Jogosultság, igénylése, megosztása, teendők elvált szülők esetén, további információ »
CSALÁDI PÓTLÉK 2021
Az állam havi rendszerességgel hozzájárul a gyermek nevelésével, iskoláztatásával járó költségekhez nevelési ellátás vagy iskoláztatási támogatás
formájában - ez együtt a családi pótlék.
A nevelési ellátás (Cst. 7. §) a gyermek születésétől a tankötelezetté válása évének október 31-ig jár az ügyfél részére. Továbbá nevelési ellátásra saját jogán is jogosultságot szerezhet a kérelmező - a feltételek fennállása esetén.
Az iskoláztatási támogatás a tankötelessé válás évének november 1-jétől a tankötelezettség teljes időtartamára, valamint a tankötelezettség megszűnését követően közoktatási intézményben tanulmányokat folytató gyermekre tekintettel annak a tanévnek az utolsó napjáig jár, amelyben a gyermek a 20. életévét, sajátos nevelési igényű gyermek esetén a 23. életévét betölti.
Családi pótlék 2021 - Jogosultság, összegek, megosztása, felfüggesztése, igénylése, további információ »
CSALÁDI ELLÁTÁS AZ EGT-TAGÁLLAMOKBAN
Az Európai Unióban a tagállamok szociális védelmi rendszerei nem harmonizáltak, vagyis a jogosultság feltételeiről, az ellátások köréről, azok színvonaláról, illetve a finanszírozási forrásokról, a jogosultság mértékéről a tagállamok szabadon döntenek. A harmonizáció helyett tehát a szociális biztonság területén a koordináció elve érvényesül.
Családi Ellátás az EGT-tagállamokban - További Információ>>
CSECSEMŐGONDOZÁSI DÍJ - CSED 2021
A terhességi-gyermekágyi segély elnevezésében 2015. január 01-jétől csecsemőgondozási díjra módosult.
A csecsemőgondozási díj a gyermek születéséhez kapcsolódóan kieső jövedelem pótlását szolgálja. Egészségbiztosítási biztosítási jogviszonyhoz kötött pénzbeli ellátás, amely a szülési szabadság időtartamára jár.
Ki jogosult a csecsemőgondozási díjra? Mennyi időre jár? Hogyan számítják ki a CSED összegét? Hogyan kell a kérelmet benyújtani és intézni a folyósítást? Hivatalos OEP–tájékoztatás.
Csecsemőgondozási díj (Csed) 2021 - További információ »
DIPLOMÁS GYED 2021
Ki kaphat diplomás gyedet? Mennyi az összege? A gyermek hány éves koráig jár? Kaphat-e a gyermek apja diplomás gyedet? Lehet-e diplomás gyed mellett dolgozni? Minden fontos infót összeszedtünk.
Diplomás gyed 2021 - További információ »
ELSŐ HÁZASOK KEDVEZMÉNYE 2021
Az első házasok kedvezményének érvényesítésére a házaspár akkor jogosult, ha 2014. december 31-ét követően került sor – akár belföldön, akár külföldön – a házasságkötésre és legalább egyiküknek ez az első házassága. Mindez azt jelenti, hogy a házaspár azon tagja is jogosult e kedvezmény érvényesítésére, megosztására, akinek nem ez az első házassága.
Kinek jár pontosan a kedvezmény és milyen összegben? Mennyi ideig vehető igénybe?
Első házasok kedvezménye 2020 - További információk »
EGYEDÜLÁLLÓ SZÜLŐ
Egyedülálló az, aki hajadon, nőtlen, özvegy, elvált, vagy házastársától külön él, és élettársa nincs (különélőnek kell tekinteni azt is, aki házastársával egyazon lakásban lakik, de a házasság felbontására már megindult a bírói eljárás).
Egyedülállónak kell tekinteni azt is akinek a házastársa I. vagy II. csoportos rokkant, illetve azt, akinek házastársa előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés-büntetését tölti, ill. azokat a házastársakat, akik a vakok személyi járadékban részesülnek, vagy jogosultak rá.
EGÉSZSÉGÜGYI SZOLGÁLTATÁSI DÍJ
Aki nem minősül biztosítottnak (ld. Biztosítási jogviszony), annak egészségügyi szolgáltatási díjat kell fizetnie, ahhoz hogy ingyenes orvosi ellátásban részesüljön.
Ha biztosított vagy, de fizetés nélküli szabadságra mész (kivéve GYED, GYES), akkor az első naptól; ha a biztosítási jogviszonyod megszűnik, akkor a megszűnést követő 45. nap után vagy köteles ezt a díjat fizetni, különben az orvosi ellátást kiszámlázhatják.
Egészségügyi Szolgáltatási Díj - További információ>>
FELMONDÁSI VÉDETTSÉG (FELMONDÁSI TILALOM)
A felmondási tilalom azt jelenti, hogy a munkáltató nem szüntetheti meg felmondással a határozatlan idejű munkaviszonyt
- várandósság esetén (ennek feltétele, hogy a munkavállaló állapotáról előzetesen tájékoztassa a munkáltatót),
- a szülési szabadság tartama alatt,
- a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt (ha a fizetés nélküli szabadságot mindkét szülő igénybe veszi, a felmondási védelem kizárólag az anyát illeti meg),
- a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálat teljesítésének tartama alatt,
- a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének tartama alatt, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónapig.
Felmondási védettség - További információ>>
Felmondási védettség - Még több info>>
GYÁS (TGYÁS, TERHESSÉGI GYERMEKÁGYI SEGÉLY) --> Figyelem! Helyette: CSECSEMŐGONDOZÁSI DÍJ (CSED) 2021
A terhességi-gyermekágyi segély elnevezésében 2015. január 1-jétől csecsemőgondozási díjra módosult.
A csecsemőgondozási díj a gyermek születéséhez kapcsolódóan kieső jövedelem pótlását szolgálja. Egészségbiztosítási biztosítási jogviszonyhoz kötött pénzbeli ellátás, amely a szülési szabadság időtartamára jár.
Ki jogosult a csecsemőgondozási díjra? Mennyi időre jár? Hogyan számítják ki a CSED összegét? Hogyan kell a kérelmet benyújtani és intézni a folyósítást? Hivatalos OEP-tájékoztatás.
Csecsemőgondozási díj (Csed) 2021 - További információ »
GYED
A gyermekgondozási díjra jogosultság egyik feltétele, hogy az igénylőnek 2 éven belül 365 naptári napi biztosítási idővel kell rendelkeznie. Az anya esetében a szülés napjához igazodóan, egyéb igénylő (pl.: az apa) esetében pedig az igénybejelentésen feltüntetett naphoz - azaz, amelyik naptól a kérelmező igénybe kívánja venni a gyermekgondozási díjat - igazodóan kell vizsgálni a biztosítási idő meglétét.
Gyed - További információ>>
GYED EXTRA
Főszabály, hogy egy gyermek után, egyidejűleg csak egy ellátást lehet folyósítani. Akkor lehet a szülő részére több ellátást is folyósítani, ha több gyermek van a háztartásban és azok közül legalább egy gyermek 2013. 12. 31-ét követően született.
2014. január 1-jét követően, ha újabb gyermek születik a családba, akkor az idősebb testvér után járó ellátás továbbra is megilleti a szülőt, nem kell lemondani az ellátásról, mint korábban. Több gyermek esetében, akkor folyósíthatóak gyermekenként külön – külön az ellátások, ha az ellátások különböző korú gyermekek után kerülnek megállapításra. A gyed extra legutóbb 2016. január 1-jén változott.
Gyed Extra változás 2016>>
Gyed Extra - További információ>>
Gyed Extra - Még több info>>
GYES
Gyermekgondozási segélyre jogosult
a szülő - ideértve a kiskorú szülőt a jogszabályban meghatározott, alábbiakban részletesen kifejtett esetben -, a nevelőszülő, a gyám a saját háztartásában nevelt
a) gyermek 3. életévének betöltéséig,
b) ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig, (amennyiben ikergyermekek esetén a tankötelessé válás éve nem egyezik meg, úgy a legkésőbb tankötelessé váló gyermeket kell figyelembe venni). A gyermek tankötelessé válásának időpontjaként legfeljebb a gyermek 10. életéve betöltésének napját kell érteni.
c) tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének betöltéséig. (Tartósan beteg, súlyosan fogyatékos gyermek esetén - amennyiben rá tekintettel családi pótlékot még nem igényeltek - úgy az igénybejelentéshez csatolni kell a külön jogszabály (5/2003. (II.19.) ESzCsM rendelet) szerinti igazolást.)
Gyes - További információ>>
GYES EXTRA
Amennyiben a 2013. december 31. előtt született gyermek után még gyes-re jogosult szülőnek 2013. december 31-et követően újabb gyermeke születik, vagy újabb gyermek kerül a háztartásába a korábban megállapított gyes megszüntetése nélkül további gyes-re lehet jogosult. a gyes-re való jogosultság egyidejűleg legfeljebb két gyermekre tekintettel állhat fenn azzal, hogy ezen szabály alkalmazásában az egyazon várandósságból született ikergyermekeket egy gyermeknek kell tekinteni.
Gyes, Gyes Extra - További információ>>
GYET - GYERMEKNEVELÉSI TÁMOGATÁS
A gyermeknevelési támogatás havi összege - függetlenül a gyermekek számától - azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével, töredék hónap esetén egy naptári napra a havi összeg harmincad része jár. Az ellátás összegéből nyugdíjjárulék, illetve magán-nyugdíjpénztári tagdíj kerül levonásra.
Gyermeknevelési támogatás (Gyet) - További információ>>
GYERMEKÁPOLÁSI TÁPPÉNZ
A gyermekápolási táppénzre jogosultságnak három alapfeltétele van:
1. a fennálló biztosítási jogviszony,
2. a keresőképtelen személy pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett,
3. az orvos által megállapított és igazolt keresőképtelenség.
Gyermekápolási táppénz - További információ>>
GYERMEKNEVELÉSI TÁMOGATÁS
Ld. GYET
GYERMEK UTÁN JÁRÓ SZABADSÁG
A gyermek után járó szabadság két formáját veheti igénybe a munkavállaló: a fizetés nélküli szabadságot és a pótszabadságot.
Fizetés nélküli szabadságot köteles a munkáltató kiadni a szülőnek, ha gyermekét 3. életéve betöltéséig gondoznia kell, ha a gyermek 10. életévéig betegsége miatt otthoni ápolásra szorul. A pótszabadságot bármely szülő igénybe veheti.
A gyermekek utáni pótszabadság 2013. január elsejétől mind két szülőnek jár.
A pótszabadság a gyermek születésének évétől jár annak az évnek a végéig, amelyben a gyermek a 16. életévét betölti.
A pótszabadság mértéke egy gyermek esetén évi 2 nap, két gyermek után évi 4 nap, 3 vagy annál több gyermek esetén összesen évi 7 nap.
GYOD - GYERMEKEK OTTHONGONDOZÁSI DÍJA
2019. január 1-jétől vezették be a "gyermekek otthongondozás díja" (GYOD) nevű ellátást, mely az önmagukat ellátni képtelen gyermeküket ápolók számára biztosít támogatást.
GYOD 2021: Összege, jogosultság, kérvényezés, egyéb tudnivalók »
LAKCÍMKÁRTYA BABA RÉSZÉRE
A területileg illetékes Okmányirodában állítják ki.
Az igényléséhez szükséges:
- mindkét szülő személyi igazolványa
- mindkét szülő lakcímkártyája
- a gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonata
START PLUSZ KÁRTYA (megszűnt!)
Az APEH által kibocsátott kártya a kismamáknak segít megkönnyíteni a munkába való visszatérést. GYES mellett, vagy utána a kismama a kártya birtokában nagyobb eséllyel kaphat állást, mert a munkáltatót így jelentős kedvezmények illetik meg. A két évig érvényes kártyával a munkáltató mentesül az egészségügyi hozzájárulás megfizetése alól, valamint az első évben a bruttó bérnek mindössze a 15%-át, a második évben pedig a bruttó bér 25%-át fizeti járulékként. Ez a kedvezmény csak a mindenkori minimálbér kétszereséig (jelenleg 138.000,- Ft) jár. (Ha magasabb a fizetése, akkor a 138.000,- Ft-ig a kedvező feltételek érvényesek, a 138.000,- Ft fölötti rész után már az általános járulékfizetési szabályok vonatkoznak a kismamákat foglalkoztatókra is.)
A Start kártyák igénylése 2013. január elsejével megszűnt.
A még érvényben lévő kártyák utáni kedvezmény érvényesítésének időpontja legfeljebb 2014. december 31.
START SZÁMLA
Ld. Babakötvény
SZÜLETÉSI ANYAKÖNYVI KIVONAT
A baba első saját okmánya a melyet a születési hely (kórház) szerinti illetékes Polgármesteri Hivatal Anyakönyvi Hivatala állít ki. A kiállításához a szükséges adatokat a kórházban kell megadni. Egyes helyeken nem igényel külön utánajárást, mert a kórházból való távozáskor már kézhez kapják, máshol valamelyik szülőnek személyesen kell elmenni érte a hivatalba.
A kórházba feltétlenül vigyék magukkal a házassági anyakönyvi kivonatot (300 napnál nem régebbit). Amennyiben nem házasok, akkor az apasági nyilatkozatot. Ezt a területileg illetékes Önkormányzatnál igényelhetik.
SZÜLETÉSI TÁMOGATÁS
Minden anyuka a területileg illetékes önkormányzattól maximum 60 napon belül igényelheti ezt az egyszeri önkormányzati támogatást. A támogatás összege területileg változó. A születési támogatás adása nem kötelező, az illetékes önkormányzat költségvetése dönti el, hogy adja-e ezt a juttatást a kismamáknak.
Érdeklődd meg a területileg illetékes önkormányzatnál, hogy kaphatsz-e.
SZÜLÉSI SZABADSÁG --> Lásd CSECSEMŐGONDOZÁSI DÍJ (CSED) 2021
Ld. Csecsemőgondozási díj (CSED)
Csecsemőgondozási díj (Csed) 2020 - További információ »
TAJ-KÁRTYA
A kórházak hivatalból elindítják a baba TAJ-kártyájának az igénylését. Ennek kb. 3-4 hét az átfutási ideje. Az elkészültéig sajnos nem lehet elkezdeni a születés után igényelhető ellátások igénylését, mivel minden igénylésénél kérik ezt az okmányt. A TAJ-kártyát az OEP állítja ki.
TGYÁS (TERHESSÉGI GYERMEKÁGYI SEGÉLY) --> Helyette: CSECSEMŐGONDOZÁSI DÍJ (CSED) 2021
A terhességi-gyermekágyi segély elnevezésében 2015. január 1-jétől csecsemőgondozási díjra módosult.
A csecsemőgondozási díj a gyermek születéséhez kapcsolódóan kieső jövedelem pótlását szolgálja. Egészségbiztosítási biztosítási jogviszonyhoz kötött pénzbeli ellátás, amely a szülési szabadság időtartamára jár.
Ki jogosult a csecsemőgondozási díjra? Mennyi időre jár? Hogyan számítják ki a CSED összegét? Hogyan kell a kérelmet benyújtani és intézni a folyósítást? Hivatalos OEP-tájékoztatás.
Csecsemőgondozási díj (Csed) 2021 - További információ »
CSED, GYED, GYES KALKULÁTOR >>
Szerző: S. Puskás Judit és a Szülők Lapja

VERSEK, MONDÓKÁK BABÁKNAK ÉS KISGYERMEKEKNEK

Tündéri versek és mondókák a baba öltöztetéséhez, fürdetéséhez, játékhoz, altatáshoz
Kattints ide >>
[x] hirdetés
