Mitől alakul ki a bütyök? Mit lehet tenni, ha már kialakult? Hogyan előzzük meg egy egyszerű, otthon is könnyen végezhető pár perces lábgyakorlattal? Ortopéd szakorvos válaszol.
Cipő és a fokozott terhelés, esetleg az egészen kis korban kezdett speciális mozgás terhelheti meg a lábat úgy, hogy később bütyök alakuljon ki - mondja dr. Lajos Éva ortopéd szakorvos a Magyar Televízió Család-barát délelőtti műsorában.
- Nőknél gyakoribb, mert a kötőszövet meggyengül vagy eleve gyengébb lehet, sőt, néha a terhesség alatt alakul ki, amikor a szervezet 9 hónap alatt arra készül, hogy a kötőszövetnek lazábbnak kell lennie, de ugyanígy férfiaknál is megjelenik, csak náluk ritkábban. Gyakoribb még a kor előrehaladtával, és természetesen hajlam kérdése is. Rendkívül kellemetlen problémáról van szó: akár a lábbeli viselését is ellehetetleníti - mondja a szakorvos.
Meg lehet-e előzni a bütyök kialakulását?
- Gyerekkortól figyelni kell a mozgásszervek fejlődését, megelőzés tekintetében a szűrővizsgálat fontos. Az újszülött csecsemőt, a 3-4-6-14 éves gyerekeket vizsgáljuk, tehát a mozgásszervek alakulását folyamatosan nyomonkövetjük. Ha problémát észlel az orvos, akkor időben be kell avatkozni célzott tanácsadással, gyógytornával. Kevesen tudnak róla, de a lábdeformitáson lábtornával, jól vezetett mozgássorral kiválóan lehet segíteni, főleg amikor a növekedés folyamata zajlik, ezáltal az enyhébb deformitás megelőzhető.
A láb bonyolult, összetett boltíves szerkezetét, ami biztosítja az egészséges lábstruktúrát, ha másként nem megy, mechanikai alátámasztással lehet segíteni, hogy utána a deformitás következtében kialakuló izom-ín egyensúly megbomlást és ennek következményét megelőzzük: talpbetét, gyógycipő, ami ilyenkor szóba jöhet, bütyök esetén akár külső rögzítő használata, például éjszakai nagyujjtámasztó viselése lehetséges az enyhébb esetek kezelésére - mondja dr. Lajos Éva.
Műtét - mikor állhat újra lábra a beteg?
- Ha előrehaladott a deformitás, akkor a nagyujj befordul oldalra, és nagyujjhoz tartozó ujjsugár pedig kifelé - ezzel kialakul egy széles láb és egy elfordult előláb. Előrehaladott esetben a járást is nehezítő állapot áll elő, a beteg már nehezen viseli magán a cipőt, kialakulhat a nagyujj feletti lágy részek gyulladása, akár a bőr is elváltozhat - ekkor kerül sor műtétre, ami alatt helyreállító műtétet értünk, ilyenkor csontsebészetileg állítjuk helyre az egészséges állapotot.
Az elváltozás általában kétoldali és szimmetrikus, vagyis általában mind a két lábat érinti. A két műtét között általában fél év szünetet tartunk. Attól függ, hogy milyen a műtéti technika, alkalmazunk stabil belső rögzítést, esetleg fémcsavart helyezünk be. 3-6 hétig műtét után tehermentesíteni kell a végtagot.
Ortopéd orvos tippje bütyök kialakulása ellen
Szürővizsgálatra mindenképpen menjünk el, mutassuk meg szakembernek. Időben bevezetett talpbetét, egészséges cipő, otthonra gyógypapucs, nyárra egészséges lábbeli használata a bütyök kialakulásának a lefolyását legalább lassíthatja.
Ha tenni akarunk a bütyök kialaklulása ellen, akkor szánjunk rá naponta 5 percet az esti zuhanyzás előtt. Lábujjhegyen, külső talpélen földről felszedünk golyókat a lábunkkal, és azt bepakoljuk egy dobozba. Mindaz, ami a talpi izmokat erősíti: segít, és az jó a bütyök kialakulása ellen. Passzív torna a talpmasszázs, mindig frissítően jön, de ne feledjük, az aktív mozgást soha nem helyettesíti - figyelmeztet a szakorvos.
Hogyan kezelhető a bütyök? Villáminterjú az ortopéd szakorvossal (videó)