A 2 éves gyermek önállóan jár és szalad, már csak ritkán esik el. Kapaszkodva, és néha anélkül is, váltott lábbal felmegy a lépcsőn. Elkapja, eldobja a labdát, és már képes szándékosan belerúgni. Dobásának van iránya, de előfordul, hogy túl hamar, vagy túl későn engedi el a labdát.
Nagylyukú gyöngyöt tud fűzni.
Még mindig marokra fogva tartja a ceruzát, de már a mutatóujjával vezeti az írószert. Ugyan még a vállából indul a mozgás, de a mutatóujj használatával már többféle firka előállítására képes (szóródó, cikcakk, zegzugos, spirál).
Másfél és két éves kora között többszörösére növekszik a gyermek szókincse, 50-200 szóból áll a repertoárja. Természetesen még nem mindet ejti tökéletesen, előfordulnak egyedi szóképzések, vagy szórövidítések, hangkihagyások, szótagfelcserélések.
Minden hangot tud képezni, de még gyakran rosszul ejti őket. Pl. c-t, s-t, sz-t, r-t.
Helyesen használja a gyűjtőneveket, a ház már nemcsak a saját ház, a kutya már nemcsak a saját kutyát jelöli.
A 2. év végére már kezd ragozni, bár még gyakran nem helyesen. Pl. enyém könyvem.
A beszédfejlődés elején még helyesen használja a rendhagyó ragozásokat, mivel ekkor még visszhangszerűen utánoz. A nyelvtani szabályok elsajátítása után viszont általánosít, és aszerint próbál ragozni. Pl. cukort mond cukrot helyett.
2 éves korban a gyermek már 6-7 kockából épít tornyot, elfektetett kockákból autót készít. Előszeretettel tologatja ezeket, illetve a kisautókat. A könyvet már ügyesen lapozza, egyesével forgatja az oldalakat. Képes a kupakok lecsavarására, a gombkilincsek elforgatására.
Egyszerűbb ruhadarabokat már önállóan felvesz. Tud egyedül inni a pohárból. Szeret kezet mosni és törölni és fürdésnél is szívesen segít.
A kettő fogalmát gyakorlás során megtanulhatja, képes 2 kockát adni, ha erre kérjük. Ollóval megpróbál vágni. Ceruzával „rajzol”, firkál.
Társsal már együtt játszik.
Mit vizsgálnak a 2 éves babáknál?
- testsúly-, testhossz-, fejkörfogat-, mellkörfogatmérés, a fejlődési és tápláltsági állapot értékelése hazai standardok alapján
- külső fizikális vizsgálat,
- a baba idegrendszerének vizsgálata,
- a pszichés, motoros, mentális, szociális fejlődés és magatartásproblémák vizsgálata, gyanú esetén szakellátásra irányítás,
- érzékszervek működésének vizsgálata (látás, kancsalság, hallás) és a beszédfejlődés vizsgálata,
- a baba mozgásszerveinek vizsgálata: különös tekintettel a lábstatikai problémákra és a gerinc rendellenességeire.
- fiúknál a rejtettheréjűség vizsgálata 2 éves korig, herék vizsgálata évente.
Amikor gyermekünk beszél, mindig figyeljünk oda rá, és ne szakítsuk félbe a mondandóját! Ha befejezte, akkor ismételjük el helyesen, ha szükséges.
2 éves korig ne sürgessük a beszéd megindulását, nem kell aggódni, hiszen a beszédindulás tekintetében nagy eltérések vannak a gyerekek között.
Tudod, hogy mennyit alszanak általában a babák? Természetesen nincs mindenkire érvényes szabály, de az átlagokat meg tudod nézni a Baba alvásigény kalkulátorunkban >>
Mekkora az ideális hosszméret a babáknál ebben a korban? Nézd meg a Baba méret kalkulátorunkban >>
Mennyi az ideális súly a babáknál ebben a korban? Ellenőrizd a Baba súly kalkulátorunkban >>
Milyen lesz a babád a csillagjegye alapján? Babahoroszkóp >>
Milyen szülő leszel a csillagjegyed alapján? Szülőhoroszkóp >>
Mikor mit ehet a baba? Hozzátáplálás táblázat! Töltsd le, nyomtasd ki ingyenes hozzátáplálás táblázatunkat >>
Babák/gyerekek étkezésével, hozzátáplálással kapcsolatos cikkek >>Konkrét receptet szeretnél korcsoportokra bontva? Baba receptek rovatunkban rengeteg recept közül választhatsz >>
Rengeteg programötlet, kirándulás tippek babával, kisgyermekkel. http://m.szuloklapja.hu/programok.html
©2016 Minden jog fenntartva - Szülők Lapja